Aktualności

July 14, 2021

Czym różni się Pai Gow Poker od chińskiego pokera?

Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter

Istnieją dziesiątki odmian pokera, z których gracze mogą wybierać zarówno w kasynach stacjonarnych, jak i online. Dwie z nich to Pai Gow i chiński poker, które są dwiema różnymi grami, które różnią się od siebie. Chociaż obaj mają swoje korzenie w Chinach, gra się na nich inaczej.

Czym różni się Pai Gow Poker od chińskiego pokera?

Krótka historia pokera Pai Gow

W 1985 roku właściciel klubu z Los Angeles Sam Torosian stworzył pokera Pai Gow. Zrobił to, łącząc klasycznego pokera z elementami tradycyjnej chińskiej gry w domino zwanej Pai Gow.

W oryginalną grę Pai Gow gra się 32 kostkami domina, podczas gdy w pokera Pai Gow gra się standardową talią 52 kart i jednym jokerem. Nowa gra Torosiana, kusząca mieszanka kultur gier Wschodu i Zachodu, stała się natychmiastowym hitem.

Tło chińskiego pokera

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia chińskiego pokera. Na przykład niektórzy uważają, że chiński poker i Pai Gow pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie w Chinach setki lat temu.

Inna teoria głosi, że tradycyjna gra w domino Pai Gow, sprowadzona przez chińskich imigrantów do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, połączyła się z grami pokerowymi, takimi jak Stud i Draw. To podobno z tych hybrydowych gier wyłonił się chiński poker.

Pewne jest to, że World Series of Poker (WSOP) obejmował chiński poker w 1995 roku, ale porzucił go w 1997 roku. Sam chiński poker zrodził kilka odmian, w tym otwarty chiński poker i badugi.

Kontrastowanie i porównywanie Pai Gow Poker i chińskiego pokera

Oba warianty pokera są podobne w tym sensie, że wymagają szczęścia i umiejętności. Różnią się jednak w kilku innych aspektach.

Liczba graczy

W chińskim pokera gra od dwóch do czterech graczy, podczas gdy w pokera Pai Gow bierze udział sześciu graczy.

Pokerowe rozdania

Gracz w pokera Pai Gow otrzymuje siedem kart z 53-kartowej talii, podczas gdy chiński pokerzysta otrzymuje 13 kart.

Ponadto gracze Pai Gow muszą wykonać dwie ręce: jedno- i dwukartowe. W chińskim pokerze gracze grupują swoje karty w trzy ręce: jedno trzykartowe („przednie”), jedno pięciokartowe („środkowe”) i drugie pięciokartowe („tylne”).

Zakłady

W pokerze Pai Gow gracze zazwyczaj stawiają zakłady przed otrzymaniem jakichkolwiek kart. Jedyny zakład, który jest postawiony na czas trwania rozdania, musi mieścić się w minimalnych i maksymalnych limitach obstawiania stołu.

Z drugiej strony w chińskim pokerze nie ma żadnych zakładów. Zamiast tego gra toczy się o stawki zwane jednostkami. Jednostka składa się z określonej kwoty pieniędzy, którą gracze uzgadniają przed rozpoczęciem gry.

Poziom złożoności

Chociaż obie gry są łatwe do nauczenia dla początkujących, prawdopodobnie łatwiej jest stać się bardziej biegłym w chińskim pokerze ze względu na stosunkowo prosty mechanizm gry i kombinacje. Z drugiej strony zasady Pai Gow są bardziej rozbudowane, których opanowanie może wymagać nieco więcej wysiłku.

Te dwie gry w pokera są dostępne zarówno w wersji stacjonarnej, jak i kasyna online. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni gracze mogą również grać w chińskiego pokera i Pai Gow online za darmo lub na prawdziwe pieniądze.

undefined is not available in your country. Please try:
Niezapomniana noc: lokalny gracz w Las Vegas z jackpotem w pokerze wideo o wartości 200 000 $
2024-05-16

Niezapomniana noc: lokalny gracz w Las Vegas z jackpotem w pokerze wideo o wartości 200 000 $

Aktualności