Aktualności

July 21, 2021

Pai Gow Poker: Wschód spotyka Zachód

Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter

Chiny, niegdyś nazywane Państwem Środka, to starożytny kraj, którego kultura i tradycje stały się znane na całym świecie. Od kuchni i sztuki po tradycyjną medycynę i gry, aspekty chińskiego życia przeniknęły lub połączyły się z dzisiejszym światem zachodnim. Poker Pai Gow jest jednym z przykładów połączenia Wschodu i Zachodu.

Pai Gow Poker: Wschód spotyka Zachód

Pai Gow w starożytnej cywilizacji chińskiej

Korzenie Pai Gow sięgają daleko wstecz, jeszcze przed dynastią Song, która obejmowała kilka stuleci od 960 do 1200. Gra się w domino, jest podobna do pokera w tym sensie, że celem jest stworzenie zwycięskiego układu.

Pary domina są uszeregowane od najlepszej do najgorszej pary. Pary w tradycyjnym Pai Gow odzwierciedlają chiński mistycyzm, mitologię i symbolikę. Na przykład Najwyższy Stwórca jest najwyższą parą. Pary cywilne odnoszą się do gęsi, śliwy i ziemi.

Istnieją również pary militarne, które opierają się na ponumerowanym rankingu wojskowym od jednego do dziewięciu. Termin Pai Gow, co oznacza „zrobić dziewięć”, prawdopodobnie pochodzi z tego.

Pai Gow we współczesnej popkulturze

We współczesnych mediach pojawiło się kilka tradycyjnych chińskich gier, a Pai Gow nie jest wyjątkiem. Na przykład w thrillerze akcji Premium Rush scenarzysty/reżysera Davida Koeppa z 2012 roku antagonista traci pieniądze w Pai Gow z powodu niezadowalających rozdań i kiepskich decyzji w zakładach. Film pokazuje tradycyjnego Pai Gow granego w obskurnych salonach Chinatown w sercu Nowego Jorku, doskonałym przykładem spotkania Wschodu z Zachodem.

Pai Gow pojawił się również na małym ekranie. W przebojowym serialu telewizyjnym Jak poznałem twoją matkę jest odcinek, w którym Barney Stinson (w tej roli Neil Patrick Harris) gra w kasynie z kilkoma Azjatami w grę opartą na Pai Gow.

Podobnie, odcinek serialu kryminalnego White Collar kładzie nacisk na Pai Gow. W odcinku zatytułowanym All In, protagonista udaje się pod przykrywką, aby odnaleźć zaginioną osobę. W tym celu podszywa się pod gracza high-roller, grającego w Pai Gow.

Narodziny Pai Gow Poker

W 1985 roku właściciel klubu z Kalifornii, Sam Torosian, stworzył grę, którą nazwał pokerem Pai Gow. Sposób, w jaki to zrobił, polegał na modyfikacji chińskiego pokera. Zamiast układania przez graczy 13 kart w trzech rozdaniach, gra Torosiana polegała na ułożeniu siedmiu kart w dwóch rozdaniach.

Wynalazek Torosiana był wielkim hitem w Kalifornii, Las Vegas i ostatecznie za granicą. Niestety, nie wykupił patentu na grę, przez co nie mógł czerpać korzyści z sukcesu pokerowego Pai Gow.

Pai Gow Online

Lubić wiele innych odmian pokera, Pai Gow z powodzeniem dokonał przejścia do świata hazardu internetowego. Poker Pai Gow jest niezwykle popularny w kasynach online w Chinach i innych krajach azjatyckich. Jednak w Internecie istnieje również wiele innych miejsc hazardowych, w których gracze z innych części świata mogą cieszyć się grą.

Ponadto wiele kasyn online i mobilnych oferuje wersję demonstracyjną lub próbną gry. Jest to szczególnie przydatne dla początkujących, ponieważ pozwala im nauczyć się grać w pokera Pai Gow bez używania i utraty prawdziwych pieniędzy.

undefined is not available in your country. Please try:
Niezapomniana noc: lokalny gracz w Las Vegas z jackpotem w pokerze wideo o wartości 200 000 $
2024-05-16

Niezapomniana noc: lokalny gracz w Las Vegas z jackpotem w pokerze wideo o wartości 200 000 $

Aktualności